Erasmus Plus: Przeczytaj to przed swoim wyjazdem!

Papiery przygotowane, walizka gotowa i nic tylko zacząć podróż na Erasmusa… No prawie! Stworzyłam dla Was listę rzeczy, które chciałabym wiedzieć przed rozpoczęciem wymiany. Przeczytaj, aby wiedzieć, jak najlepiej wykorzystać wymianę Erasmus Plus!

Rzeczy, które chciałabym wiedzieć przed wyjazdem na Erasmusa

Mój Erasmus w Hiszpanii miał miejsce już prawie trzy lata temu. Patrząc wstecz na tamte miesiące, mogę dostrzec wiele rzeczy, które dziś zrobiłabym inaczej. W poprzednim artykule pisałam o tym, czego nauczyło mnie to doświadczenie, a dziś opowiem, jak sprawić, że Wasz Erasmus był jeszcze lepszy. 

Erasmus Hiszpania

Co to jest Erasmus?

Zapewne większość studentów wie, co to Eramus. Jednak dla tych, którzy pierwszy raz słyszą to słowo, już tłumaczę. Erasmus Plus to wymiana studencka, która odbywa się w wybranym przez studenta kraju europejskim. Wymiana może trwać semestr lub dwa i zakłada się, że podczas wyjazdu student nabędzie wiedzę z zakresu swoich studiów oraz — to już mniej oficjalnie — przeżyje przygodę życia. 

Jeżeli jednak skończyliście studia, a chcielibyście wyjechać na wymianę zagraniczną, to koniecznie przeczytacie o programie, w którym również miałam okazję wziąć udział — Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców

A tymczasem 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed wymianą Erasmus Plus1. Dbaj o kontakty na Erasmusie

Wiele razy wspominałam, że w podróżach nie chodzi o miejsce, a o ludzi. Zwłaszcza będąc na wymianie międzynarodowej, masz niesamowitą możliwość nawiązać kontakty na całe życie. Dlaczego? Po pierwsze, takie doświadczenie jak Erasmus, niezwykle łączy ludzi. Grupa osób przyjezdnych ma podobne problemy, cele i codzienne życie. Ja do tej pory mam kontakt z moimi przyjaciółmi poznanymi w Hiszpanii. Dzięki temu udało mi się również trochę po podróżować! Odwiedziłam swoich znajomych w Grecji i Belgii, pojechaliśmy razem do Lwowa, zwiedziliśmy Kraków… 

2. Naucz się języka danego kraju

Nawet jeśli miałby to być poziom A1. I nieważne, czy jest to hiszpański, włoski, szwedzki czy łotewski — nauka języka w danym kraju to niesamowita szansa. Raz, że jest to niezły trening dla mózgu, dwa, że znajomość języków jest ogólnie dużym ułatwieniem w życiu, a trzy — jest to zwyczajnie szacunek dla mieszkańców miejsca, w którym mieszkasz. Ja sama żałuję, że nie podszkoliłam hiszpańskiego tak, jak mogłam, ale cóż — człowiek uczy się na błędach!

3. Podróżuj: lokalnie i międzynarodowo

Brzmi dość oczywiście, ale jednak nie jest. Wielu moich znajomych rezygnowało z podróży ze względu na koszta. Ja to oczywiście rozumiem, bo jedno stypendium nie jest nierówne równe innemu — w dużych miastach starczy jedynie na zakwaterowanie, w małych na życie jak w Madrycie. Dlatego zachęcam do lokalnych podróży, jeżeli nie chcecie przepłacać za bilety lotnicze. My na przykład wybraliśmy się na festiwal Las Fallas w Walencji czy na jednodniową wycieczkę do Madrytu — oba miasta oddalone o dwie godziny drogi. Jako że mieszkałam w małym mieście, to moje stypendium było wystanie pokryć również wycieczkę na Teneryfę oraz do Porto

Erasmus Hiszpania

4. Rób dużo zdjęć

Ale tak naprawdę dużo! Nie będziesz żałować!

5. Nie marnuj ani chwili na swoim Erasmusie

Każdy potrzebuje chwili wytchnienia i odpoczynku, ale polecam odpocząć na spacerze w Twojej okolicy, aniżeli w pokoju, jeśli oczywiście czujesz się na siłach, aby wyjść. Uwierz mi: czas płynie piętnaście razy szybciej, rzeczy do zobaczenia jest mnóstwo, a data powrotu będzie się zbliżać nieubłaganie. Dlatego warto doświadczać, wychodzić, zwiedzać, podróżować na tyle, ile to możliwe.

A jeśli mi nie wierzysz, to może przekona Cię opinia Ani, która była na wymianie aż trzy razy. Napisała, chociażby o tym, jak poznać nowe osoby na Erasmusie czy o czym należy pamiętać po powrocie z Erasmusa

Cześć! Nazywam się Ania i miałam możliwość wziąć udział w Programie Erasmus Plus 3 razy. Studiowałam i żyłam w Niemczech, Portugalii oraz Hiszpanii. Moje 3 rady, które na pewno chciałabym, żeby każdy przyszły uczestnik programu wiedział przed wyjazdem na Erasmusa to:

  1. Czas podczas Erasmusa płynie inaczej, wszystko dzieje się o wiele szybciej, korzystaj z każdego momentu i ciesz się życiem na 100%! 
  2. Nie martw się, że będziesz sama/sam, bo gwarantuje, że w przeciągu 2 pierwszych tygodni poznasz tyle niesamowitych ludzi z całego świata i będziesz miała/miał super znajomych podczas całej wymiany!
  3. Rozmawiaj z każdym, bądź otwarta/otwarty na poznawanie innych osób, zapomnij o jakiś uprzedzeniach lub stereotypach o danym kraju, które kiedyś ktoś ci powiedział! Każdy jest inny, wyjątkowy i warty poznania! Podziękujesz sobie potem, bo zobaczysz, że dzięki temu poznasz bardzo niesamowitych i inspirujących ludzi!

Erasmus Plus to wyjątkowa szansa

Na nowe znajomości, podróże z mniejszym budżetem, podszkolenie języka,  przygody... Na wiele rzeczy, za które warto być wdzięcznym, serio! Wyciśnięcie z wymianu dwustu procent możliwości na pewno się opłaci — może wrócicie zmęczeni i spłukani, ale za to szczęśliwi!

Previous
Previous

Ateny: gdzie zjeść? Najlepsze restauracje w Atenach!

Next
Next

Analiza kolorystyczna – czy warto? Zdjęcia przed i po!