Erasmus dla młodych przedsiębiorców: poradnik
O Erasmusie już każdy słyszał. A Erasmus dla młodych przedsiębiorców? Już chyba niekoniecznie, a wielka szkoda! Jako osoba, która wzięła udział w tym programie, opowiem wam o tym, na czym polega, jak się na niego dostać oraz wyjaśnię, dlaczego jest świetną opcją dla tych, którzy skończyli już studia i chcieliby wyjechać w świat.
Erasmus dla młodych przedsiębiorców – co to jest?
Erasmus dla młodych przedsiębiorców (ang. Erasmus for Young Entrepreneurs aka EYE) jest programem wymiany międzynarodowej dedykowanym dla tych, którzy mają lub chcieliby założyć własny biznes. Założeniem EYE jest więc to, że początkujący przedsiębiorcy mogą zdobyć niezbędną wiedzę dzięki współpracy z tymi, którzy mają większe doświadczenie. Jest to inicjatywa unijna, dzięki której można wyjechać do większości krajów europejskich (oraz kilku poza starym kontynentem) na 1-6 miesięcy, a także otrzymać stypendium na utrzymanie.
Czy Erasmus dla młodych przedsiębiorców jest tylko dla studentów?
Nie! EYE nie jest związane z żadną uczelnią, więc można wyjechać na program nawet nie będąc studentem. Jest to zatem inny rodzaj wymiany niż np. zwykłe praktyki Erasmus. Oferuje inne stypendium oraz skupia się bardziej na idei prowadzenia własnego biznesu.
Co daje udział w Erasmus for Young Entrepreneurs?
Wyjeżdżając na ten program, będziemy uczyć się od swojego hosta tego, jak prowadzić działalność gospodarczą. Możemy więc nabyć wiedzę z zakresu, który nas pasjonuje (np. jeśli interesują Cię podróże, możesz starać się o staż w biurach podróży), a także nauczyć się z pierwszej ręki, jak prowadzić biznes.
Jak wygląda codzienność podczas programu?
To, jak będzie wyglądać typowy dzień pracy podczas programu zależy tylko i wyłącznie od polityki firmy, w której będziesz! Ja pracowałam w malutkiej, przez co atmosfera była bardzo luźna i domowa. Wraz z kolegami i koleżankami wspólnie jedliśmy lunch, wychodziliśmy wieczorami do restauracji, a nawet na mecze.
Sama praca również była przyjemna, choć nie powiem, że zawsze łatwa! Najwięcej problemu sprawiały mi telefony do potencjalnych klientów i wymiana wiadomości z nimi – były to moje pierwsze kroki w sprzedaży, także musiałam się sporo nauczyć! Poza tym tworzyłam i tłumaczyłam ulotki, robiłam filmiki promocyjne, a także uczestniczyłam w różnych eventach, w tym targach. No i oczywiście w pełni korzystałam z szansy, jaką było mieszkanie za granicą – poznałam nie tylko Holandię i jej kulturę, ale także mnóstwo ciekawych osób, z którymi przyjaźnię się do dziś!
Czy mogę wyjechać na program, jeśli nie chcę założyć własnego biznesu?
Zadawałam sobie to pytanie, kiedy pierwszy raz usłyszałam o EYE. Nigdy nie uważałam się za specjalnie przedsiębiorczą osobę, ale mimo wszystko byłam ciekawa. Samo pisanie biznesplanu, czy obserwowanie pracy mojego hosta wiele mnie nauczyło nie tylko pod względem prowadzenia działalności gospodarczej. Sprzedaż, planowanie, organizacja… Moim zdaniem Erasmus dla Młodych przedsiębiorców będzie cenną lekcją nawet dla tych, którzy finalnie nie zechcą otworzyć biznesu.
Erasmus dla Młodych przedsiębiorców – jak wziąć udział?
Wejdź na oficjalną stronę programu Erasmus dla Młodych przedsiębiorców i przeczytaj najważniejsze informacje, aby wiedzieć, na co musisz się przygotować.
Skontaktuj się z lokalnym punktem kontaktowym – w Polsce jest ich kilka. Nie musi być w Twoim mieście, wszystko można załatwić online. Lokalny punkt kontaktowy powinien pomóc Ci w objaśnieniu całego procesu.
Przygotuj niezbędne dokumenty, takie jak CV, list motywacyjny czy biznesplan (po angielsku).
Złóż wniosek EYE i potwierdź.
Czekaj na odpowiedź o przyjęciu (do dwóch tygodni).
Polecam również zapoznać się z Erasmus for Young Entrepreneurs Registration Guide po więcej szczegółowych informacji:)
Erasmus dla młodych przedsiębiorców – opinie i rady
Teraz przyszedł czas na moje osobiste przemyślenia i rady dla tych, którzy poważnie rozważają wzięcie udziału w EYE.
Po tym, jak spędziłam semestr w Hiszpanii podczas Erasmusa, zapragnęłam powtórzyć tę przygodę. Na program Erasmus dla młodych przedsiębiorców natknęłam się przypadkiem i z początku podchodziłam do tej idei dość sceptycznie, gdyż otworzenie własnego biznesu nigdy nawet nie przeszło mi przez myśl. Jednak po dłuższym namyśle postanowiłam spróbować. Napisałam biznesplan związany z sektorem podróżniczym, po czym spakowałam walizkę i wyjechałam do Holandii… W której mieszkam do teraz:)
Czy warto było wyjechać na Erasmus for Young Entrepreneurs? Zdecydowanie tak! Nauczyłam się wiele nie tylko o prowadzeniu biznesu, ale przeżyłam też niesamowitą przygodę. Podróżowałam po Holandii oraz Belgii, poznałam ciekawych ludzi i zyskałam doświadczenie, które nie dość, że dobrze wygląda w CV, to jeszcze przyda mi się, jeśli wrócę do pomysłu założenia własnej działalności. Co więcej, życie w Holandii tak mi się spodobało, że postanowiłam zostać w tym kraju również po programie. Od tamtego czasu minęło już prawie pięć lat, podczas których wiele się działo, oj wiele! Do tej pory jednak jestem wdzięczna za to, że mogłam wyjechać z programem, bo gdyby nie on, to byłabym dziś w zupełnie innym miejscu. Także jeżeli wciąż się zastanawiasz, to polecam po prostu spróbować!:)